به بهانه پایان خوانش کتاب “آداب بی قراری”، نوشته یعقوب یادعلی

۸:۴۴ ق.ظ ۱۸/خرداد/۱۴۰۱

من آدم خواندن کتاب های پیچیده نبودم! اما نمی دانم در آینده هم، همچنان “نباشم” یا خیر. آدمیزاد کلا تغییر می کند. راستش، آدم خیلی چیزهای دیگر هم نبودم، ولی الان هستم! مثلا آدم شوخی، آدم صمیمیت، آدم تنگدستی، آدم مهاجرت، آدم بیماری و … نبودم، اما الان به واسطه حقیقتی به نامِ زندگی، آدم خیلی چیزهای دیگر هم هستم!

کتابِ “حتی کمی پیچیده” هم نمی خواندم! عاشق کتاب های با ریتم روان، قابل فهم و بدون گره یا کشمکش های  درونی پیچیده  بودم. دوست داشتم کتاب رفیقی بشود از نوع ساده و روان و بی شیله و پیله که همراهم شود، حرفه های ساده بزند و ذهن آشفته ام را آرام کند. کتابهای پیچیده اذیتم می کردند. اما آدابی بی قراری تغییرم داد!

قرار است هر کس، هر کتاب، یا اساسا هر اتفاق در زندگی همین کار را با آدم بکند! به زندگی آدم بیاید، آدم را تغییر بدهد و احتمالا برود و یا شاید هم بماند، اما به شرطی که با این “آدم تغییر کرده جدید” به مشکل نخورد!

آداب بیقراری، روزهای زیادی کنارم بود! دو هفته همه جا همراهم بود. اکثر اوقات، کتاب از نویسنده های خانم، و قهرمان های خانم می خوانم، اما آداب بیقراری حاصل خلاقیت یک نویسنده مرد بود! هم قهرمان داستان مرد بود و هم نویسنده و به همین خاطر کتاب برای من، بسیار جالب بود. آگاهی از لایه های ذهنی یک مرد، نگاه او به زندگی و نوعِ نیهیلیسمی که یک مرد تجربه اش می کند، مرا به خواندن کتاب جذب می کرد. کتاب را نتوانستم زمین بگذارم! در هیچ شرایطی. وقتی گره کتاب در فصل آخر باز شد، متوجه برخی پیچیدگی های متن شدم که در این متن برای جلوگیری از لو رفتن کتاب، آنها را بازگو نمی کنم.

خواندن کتاب آداب بی قراری را توصیه می کنم! به نظرم کتاب خوبی است. کوتاه، کم حجم، روان و متفاوت! کتاب در زمان چاپش حواشی و دردسرهای زیادی برای نویسنده داشت! نوعِ نگاه جنسیِ قهرمان داستان (که در رمان های ایرانی معمولا به آن پرداخته نمی شود) ، بی اخلاقی هایش و در کنار ِآن ظرایف شخصیتی وی آدم را یاد فیلم لئون می اندازد.

آداب  بیقراری جزء اولین کتاب هایی بود که دوبار پشت سر هم خواندم! یعنی دلم می خواست بعد از باز شدن گره و فهمیدن ماجرا، حالا از اول کل روایت را بخوانم.

 

تابان منتظر

۱۸ خرداد ۱۴۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و پشتیبانی : ف.کوثری