شما از کجا گل هاتونو می خرید؟

۵:۱۲ ب.ظ ۲۷/مرداد/۱۳۹۹

مفهوم ارزشمندی به نام نگهداری

چهار سال پیش که هنوز تو خوابگاه زندگی می کردم، هر وقت می رفتم خونه خواهرم، کیف می کردم از تمیزی همه چیز و بهش می گفتم: “خوش به حالت خونه تون خاک نمی گیره! گازت همیشه تمیزه!” وقتی خودم اومدم تو خونه زندگیم، فهمیدم هیچ چیز، خودش الکی جور نمیشه، می خواد تمیزی خونه باشه یا هر اتفاق دیگه ای.

من هر روز صبح تقریبا نیم تا یک ساعت صرف #نگهداری از گلهای تراس می کنم که با حضور بچه شیطونم که دست به همه چی می خواد بزنه، کار راحتی نیست. البته اینجا گلکاری مده و تقریبا یکی از مشغولیت های همه آدمها گلکاریه و تراس یا حیاطِ خیلی از خونه ها، از خودِ خونه قشنگ تر و تمیزتره!

تولد پسرم یه خانومی رفت توی تراس و با دیدن شمعدونی های تر و تازه و اطلسی های سرحال و خوش آب و رنگ بهم گفت: “گلهاتو از کجا خریدی؟ خیلی خوب و باطراوت موندن!” دوست داشتم بگم موضوع “خرید” نیست.! موضوع “نگهداریه!”

آدمها وقتی نتیجه کار دوستان و اطرافیانشونو می بینن، چون تلاشِ پشتشو نمی بینن، فکر می کنن، نتایج خوب زندگی اونها اتفاقیه! برای همین خیلی وقتها بی انگیزه میشن و دست از تلاش بر می دارن. اما من می خوام بگم، از اون چای ای که تو بعضی خونه ها خوشرنگ و عطر تر در میاد، بگییییییررررر برو تا محتوا، تا خونه، تا روابط، تا عادت، تا ریزعادت، تا کار، تا محبوبیت، تا معنویت، تا بچه داری…. اگر دیدی بعضی ها تو بعضی مسائل بهترن، راحت ترین کار اینه که بگی خوش شانسن و سخت ترین کار اینه که بگی و در واقع “قبول کنی” که خیلی تلاش کردن و هزینه های زیادی چه جانی، چه روحی، چه مالی و چه فکری برای به دست آوردن و صد البته نگهداریش پرداختن!
نگهداری یکی از آیتم های خیلی مهم در حفظ و افزایش ارزش هر چیزه. پس گاهی موقعِ خرید یا اضافه کردن هر وسیله، هدف، و حتی آدم جدیدی به زندگیمون یه لحظه با خودمون فکر کنیم ببینیم آیا انرژی و زمان لازم برای نگهداری ازش رو داریم؟؟ همه اتفاقات جدید دلچسبن و انرژی بخش، اما خیلی زود عادی می شن و تکراری… اونجاست که نگهداری، کیمیاگری می کنه و نتیجه ای باور نکردنی بعد از سالها برامون به ارمغان می آره. پس به عشقِ بوی تازگی، اطرافمونو پر از تازه ها نکنیم… نگهداری، انرژی می خواد، وقت می خواد، حوصله و صبر و آرامش می خواد.

6 پاسخ به “شما از کجا گل هاتونو می خرید؟”

  1. […] هست که یک بار در مورد مفهموم مهمی به نام نگهداری صحبت […]

  2. انسیه:) گفت:

    بله تابان عزیز و البته تا خود ادم گیس هاش در مسیر رسیدن به یک هدف سفید نشه این مطلب رو به خوبی درک نمیکنه.

  3. […] میزان کافی، از خودم بعنوان اصلی ترین سرمایه زندگی ام، نگهداری نکرده […]

  4. […] هم برای خیلی دردهای دیگر! واقع بینی کمک می کند که ما ظرفیت سازی کنیم. که شرایط را آن طور که هست ببینیم، نه آن طور که […]

  5. […] که باید با جانمان، با تمام وجودمان از آن پاسداری و نگهداری کنیم. مسیر اصلی برای من در این دنیای بزرگ، رشد و […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و پشتیبانی : ف.کوثری